Не фрлајте повеќе пари – направете домашен Еурокрем

Не фрлајте повеќе пари – направете домашен Еурокрем

 Наместо да фрлате пари за еурокремот, кој е омилен додаток на сите генерации, направете го највкусниот дома.

Состојки:

 • 200 гр вода
 • 300 гр шеќер
 • 2 ванилин шеќер
 • 1 лажица екстракт од ванила
 • 200 гр кокосово масло
 • 200 гр млеко во прав
 • 100 гр бела чоколада
 • 100 гр лешници
 • 2-3 лажици какао

 

 

Подготовка:

 1. Се загрева рерната на 150 степени, па се печат лешниците десетина минути. Се лупат и мелат, па се мешаат додека не се добие крем од нив.
 2. Се става вода во сад со шеќерот, ванилиниот шеќер, екстрактот и белата чоколада. Се става садот на оган,се меша и се чека да се растопи.
 3. Кога ќе се олади смесата се додава кремот од лешник и се меша, па се додава млеко во прав и кокосово масло и се се соединува.
 4. Се дели смесата на два дела и во едната се става какао.
 5. Двете смеси се ставаат в о стаклен сад додека е топло.
 6. Се става во ладилник.Уживајте!

 

Повеќе на Готви.мк:

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Тазе домашен леб

Полнет запечен леб

Домашниот леб на мајче Вера

Домашен леб со маслинки

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити