Најлесниот чоколаден чизкејк БЕЗ ПЕЧЕЊЕ! Сите домаќинки ќе го обожаваат… (ВИДЕО)

Најлесниот чоколаден чизкејк БЕЗ ПЕЧЕЊЕ! Сите домаќинки ќе го обожаваат… (ВИДЕО)

Ако кујната не е вашата омилена просторија и не сакате да се задржувате многу време, но сепак обожавате домашни десерти, овој чизкејк е вистинската работа за вас. Се прави многу лесно, а не морате ниту да вклучувате шпорет!

Состојки:

 • 50 гр бисквити
 • 7 лажици растопен путер
 • 680 гр крем сирење
 • 200 гр шеќер во прав
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 200 гр растопено чоколадо
 • 250 гр путер од кикирики
 • 125 гр шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Ставете ги бисквитите во пластична кеса и издробете ги со сукало на ситни трошки. Ставете ги бисквитите во чинија, измешајте со растопен путер и мешајте додека не добиете смеса која личи на влажен песок.
 2. Распоредете ја смесата во метална округла тепсија и ставете ја во фрижидер.
 3. Потоа во голема чинија измешајте крем сирење и додајте шеќер во прав и ванила, и продолжете да мешате додека не исчезнат сите грутки. Потоа додајте растопено чоколадо и мешајте додека сè не се изедначи. Добиениот фил ставете го преку кората од кекс и израмнете, па повторно вратете го колачот во фрижидер.
 4. Во голема чинија измешајте путер од кикирики со остатокот од шеќерот во прав и добиениот фил ставете го преку оној од чоколадо. Со нож израмнете и ставете го колачот во фрижидер на 2-4 часа.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Пржена банана

Топ 10 Gotvi.mk рецепти со палачинки

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Најдобар рецепт за домашен чизкејк

Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет

 

singlepost_text