Калцоне со спанаќ и печурки

Калцоне со спанаќ и печурки

Калцоне или затворена пица е едно од најпопуларните италијански јадења,  а ние ви предлагаме варијанта со спанаќ и печурки.

Состојки:

 • 200 гр печурки
 • 200 гр свеж спанаќ
 • 130 гр сирење по избор
 • 3 лажици путер
 • 1 чешне лук
 • праз
 • 100 гр доматно пире
 • 2 пакувања лиснато тесто
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Исчистете ги печурките и издинстајте ги на путер. Бланширајте го спанаќот, ситно исечкајте лук и праз, па додајте печурки. Во тоа додајте доматно пире. Посолете и побиберете.
 2. Секое парче лиснато тесто растегнете го со сукало во облик на круг. Ставете сирење и фил од печурки и спанаќ, преклопете, притиснете ги краевите и печете околу 25 минути во рерна загреана на 200 степени.

На здравје!

Повеќе вести на Готви.мк:

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки