ИМА САМО 26 КАЛОРИИ: Евтина намирница која ја игнорираме во маркет а е вредна злато

ИМА САМО 26 КАЛОРИИ: Евтина намирница која ја игнорираме во маркет а е вредна злато

Сурутката е производ кој настанува при производство на сирење и јогурт. Во неа остануваат најдобрите и најздравите состојки од млекото.Во денешно време веќе е заборавена и се почесто се користи, иако е злато вредна.

Сурутката има витамини Б и Е, минерали, млечни шеќери важни за телото и мозокот.

Таа е најдобар природен лек за џигерот, за хепатитис, жолтица, оштетувања од алкохол, цироза. Нема болест за која не помага.

Помага и за слабеење, има само 26 калории во 100 грама, и сиромашна е со масти и киселина.

Решава проблеми со запек, ги регулира покачените масти во крвта, помага и за изградба на мускулна маса.

Исто така, го намалува и крвниот притисок.

Таа е многу евтина намирница, а денес е веќе заборавена и ретко се користи, иако е тоа голема грешка. Кога и да можете набавете ја и бидете здрави како дрен.

Повеќе на Готви.мк:

Вистински пица деликатес

Ултра брзи пица мафини

Вегетаријанска пица

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

Пица а ла Бица

Домашна пица

Домашна пица капричиоза

Посно и вкусно: Фурнарини за 1 минута