Турски лепињи за брз појадок – топло, крцкаво и вкусно

Турски лепињи за брз појадок – топло, крцкаво и вкусно

Меки, топли, со опојна миризба. Направете супер појадок кој сите ќе ги собере на маса. Одлично оди со јогурт.

 

 

Состојки:

  • 300 гр брашно
  • ½ квасец
  • ½ лажички сол
  • 150 мл топла вода
  • 2 лажици масло

 

 

Подготовка:

  1. Од сите состојки се прави тесто и се меси 5 минути, а потоа се остава да нарасне 30-ина минути.
  2. Се дели на 4 дела и се прават топки, па се размесуваат.
  3. На тава со малку масло се пржат лепињите околу 4 минути, па се вртат од другата страна.
  4. Послужете ги топли. Супер одат со јогурт.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?