Пиле полнето со шунка и сливи

Пиле полнето со шунка и сливи

Пикантен оброк за вистинско гурманско уживање!

Состојки:

 • пиле (околу 1,2 кг)
 • кромид
 • морков
 • целер

Состојки за фил:

 • 200 гр пилешки гради
 • 50 гр шунка
 • 1 јајце
 • млеко
 • 150 гр средина од леб
 • 50 гр сланина
 • 20 гр суви сливи
 • магдонос
 • 70 гр пармезан
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Потопете ги сливите во млака вода, а средината од лебот во малку млеко. По дваесетина минути исцедете ги сливите и лебот, па со миксер иситнете пилешки гради, шунка, сланина, јајце, пармезан, сол, бибер и магдонос.
 2. Пилето измијте го, исчистете го и наполнете го, па потоа затворете го отворот. Печете го час и половина, со кромид и целер на 200 степени.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Домашен рецепт со кој повеќе нема ни да помислите на цвекло од тегла

Релаксирајте се: Чај кој ги опушта мислите и мускулите

Смути на денот: Моркови во чаша

Чајот од шипка како лек

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо