Мини шницли во зеленчук

Мини шницли во зеленчук

Вкусно јадење кое брзо се подготвува!

Состојки:

 • 800 гр свински шницли исечени на коцки
 • 2 моркови
 • 2 главици кромид
 • 2 компири
 • сол
 • бибер
 • масло
 • сув зачин

Начин на подготовка:

 1. Исчукајте ги шницлите, посолете ги и оставете ги да отстојат 15 минути.
 2. Потоа исечете ги на поголеми коцки и пропржете ги на малку масло.
 3. Извадете ги од тава па во маслото додајте крупно сечкан зеленчук.
 4. По десетина минути вратете ги шницлите и продинстајте ги со зеленчукот. Додајте малку вода.
 5. Динстајте уште петнаесетина минути додека компирите и месото не бидат готови.

На здравје!

Повеќе на Готви.мк:

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

singlepost_text