Чаеви кои го зајакнуваат имунитетот, лечат несоница и нервозен желудник!

Чаеви кои го зајакнуваат имунитетот, лечат несоница и нервозен желудник!

Кој и да го пиете нема да згрешите! Чаевите можат да бидат исклучително делотворни во зајакнување на имунитетот пред вирусите и бактериите да го нападнат организмот, но и многу корисна помош ако болеста веќе настанала.

Ајдучка трева – ја чисти крвта, смирува нервозен желудник и црева и добро делува кај инфекции на уринарниот тракт. Не смеат да го пијат трудници, а алергичните на камилица можат да реагираат и на ајдучка трева.

Маточина – чајот од маточина го подобрува варењето, ги намалува мачнините предизвикани од стрес. Шолја чај од маточина навечер ќе ве смири и ќе ви помогне ако имате несоница.

Ѓумбир – чајот од ѓумбир го чисти ткивото, помага при варењето и погоден е кај настинки и вируси. Може да се пие со лимон и мед.

Нане – освен што помага при варењето на храната, чајот од нане помага кај настинките и грипот. Нането е билка која лади, па помага и во намалувањето на темпратурата.

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text