Бело пилешко месо во крем сос

Бело пилешко месо во крем сос

Ќе го обожавате ова сочно пилешко месо во бел сос.

Состојки:

 • 500 гр бело пилешко месо исечено на шницли
 • 1 главица кромид круно сечкан
 • 2 чешниња лук ситно сечкан
 • 1 лажица сенф
 • малку путер
 • 250 мл павлака за готвење
 • сув зачин
 • бибер
 • малку магдонос

Начин на подготовка:

 1. На путер испржете кромид и лук. Додајте месо. Испржете на кратко.
 2. Ставете павлака за готвење и половина чаша вода.
 3. Додајте сенф, сув зачин, бибер и магдонос.
 4. Тавата тргнете ја од оган кога месото ќе биде готово.
 5. Послужете со шпагети или варен компир.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text