Банани и сладолед во сос од рум

Банани и сладолед во сос од рум

Пробајте десерт од банана на малку поинаков начин…

Состојки:

 • 1 мало пакување сладолед од ванила
 • 2 лажици путер
 • 1/2 шолја кафеав шеќер
 • 1/4 шолја рум
 • 3 банани

Начин на подготовка:

 1. Извадете сладолед од фрижидер и оставете го малку да пушти.
 2. Во меѓувреме, во тава, растопете путер, шеќер и рум на ниска температура за румот да не се запали.
 3. Гответе со повремено мешање додека смесата не стане глатка.
 4. Додајте банани (преполовени, а потоа пресечени по должина), и гответе, мешајќи 1 до 2 минути.
 5. Извадете сладолед во чинии за сервирање и прекријте со банани и карамел сос.
 6. Послужете веднаш.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Со грозје против брчки

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

На традиционален британски појадок со Џон Њуман

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

10 „убијци“ на вишокот калории

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

singlepost_text