Селски компири од рерна со сос од павлака и лимон

Селски компири од рерна со сос од павлака и лимон

Компирите печени во лушпа се најслатки, а сосот од павлака и лимон доаѓа како шлаг на торта.

Состојки:

 • 1 кг компир
 • 3 лажици маслиново масло
 • сол
 • бибер
 • 1/2 лимон
 • 200 гр кисела павлака
 • 1 лажичка мед

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 180 степени. Плехот обложете го со хартија за печење. Компирите измијте ги и исушете ги. Ставете ги во рерна и печете ги околу 50 минути.
 2. За сосот прво исцедете лимон и измешајте го со кисела павлака, мед, сол и бибер по вкус.
 3. Кога компирите ќе се изладат излупете ја кората само на врвовите и внимателно со лажица направете дупчиња. Ставајте сос во дупчињата.
 4. Послужете со главно јадење или како предјадење.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text