“Лудо тесто” – веднаш нараснува и со него се е вкусно

“Лудо тесто” – веднаш нараснува и со него се е вкусно

Го нарекоа “лудо”, бидејќи од него може да се направат речиси сите бели печива,и може да се стави во фрижидер на неколку дена.

 

Состојки:

 •  1 кг брашно
 • 3 јајца
 •  2 лажици масло
 • 2 шолји јогурт
 • 1 прашок за пециво
 • половина коцка квасец
 • 4 лажици млеко
 • 2 лажички шеќер
 •  малку сол

Подготовка:

 1. Измешајте половина од квасец во 4 лажици млеко и додадете шеќер и сол. Во ова се мешаат сите други состојки и се  меси тестото.
 2. Добиеното тесто се стави во пластична кеса, но се врзува така што се остави малку простор, бидејќи тестото ќе се зголеми.
 3. Ставте го во фрижидер. По два часа ладење, може да се користи. Така подготвеното тесто може да стои 10 дена.

Повеќе на Готви.мк:

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

 

 

singlepost_text