Ваков селски гулаш не сте пробале досега – одличен е! (ВИДЕО)

Ваков селски гулаш не сте пробале досега – одличен е! (ВИДЕО)

Подгответе го овој селски гулаш и израдувајте ги домашните со прекрасниот вкус. Овој гулаш е одличен!

Состојки:

 • 700 гр кисела зелка
 • 1 лажица кисела павлака
 • 100 мл бело вино
 • 1 лажица путер
 • 3 главици кромид
 • 200 мл бистра супа
 • лута пиперка
 • слатка пиперка
 • ловоров лист
 • бибер
 • 4 чешниња лук или 1 лажичка лук во прав
 • 1/2 кг свинско месо (може и телешко)
 • сечкано суво месо и сланина (по желба)

Начин на подготовка:

 1. На путер испржете кромид, па додајте сувомеснато месо, па потоа месо исечено на коцки, додајте малку вино и продинстајте. Потоа додајте пиперка, бибер и сечкана кисела зелка, сè измешајте и динстајте додавајќи вино, а потоа супа.
 2. Кога месото ќе биде меко додајте лук и на крај павлака. Тргнете го садот од оган.
 3. Послужете со компир пире.

На здравје!

Повеќе поврзани рецепти на Готви.мк

Гурманска домашна плескавица

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

Замена за пржење: Еве како да подготвите крцкав помфрит во рерна

Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири

Направете домашен песто сос со тестенини

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо

 

singlepost_text