Вкусни топчиња од сирење

Вкусни топчиња од сирење

Топчињата од сирење послужете ги на шведска маса…

Состојки:

  • 1 шолја ситно сирење
  • 1 шолја крем сирење
  • 1 лажица ситно сечкан кромид
  • 1 помало чешне лук
  • 100 гр сусам

Начин на подготовка:

  1. Исчистете го кромидот и исечкајте го многу ситно.
  2. Измешајте ги сирењата, додајте кромид и во таа смеса испасирајте лук. Посолете по вкус и правете топчиња.
  3. Сусамот пропржете го на сува тава, па кога ќе се излади, извалкајте ги топчињата од сирење во сусамот.

Повеќе на Готви.мк:

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

Одлична комбинација: Таљатели со сланина, л

singlepost_text