ВКУСЕН РУЧЕК: Пиперки полнети со салата од туна

ВКУСЕН РУЧЕК: Пиперки полнети со салата од туна

Јадење кое ќе го направите брзо и лесно…

Состојки:

 • црвени пиперки
 • 400 гр туна
 • 3 домати
 • 2 главици кромид
 • 2 чешниња лук
 • 4 компири
 • 100 мл бело вино
 • 2 лажици маслиново масло
 • 200 мл бистра супа од зеленчук
 • мајчина душица
 • сол
 • бибер
 • зачини

Начин на подготовка:

 1. Исцедете ја туната и иситнете ја. Доматите и компирите исечете ги на коцки, а кромидот и лукот што поситно.
 2. Загрејте малку масло во тава, па пропржете ги кромидот и лукот. Посолете, побиберете, налијте вино и супа, додајте домати, компири и мајчина душица, поклопете и гответе на средна температура 15 минути.
 3. Потоа додајте туна, измешајте и гответе уште десетина минути. Со добиената смеса наполнете ги пиперките. Наредете ги во огноотпорна чинија, прелијте со останатата супа и кратко запечете ги во рерна на 200 степни.

Добар апетит!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

singlepost_text