Нема печење, нема матење со миксер: Брза и вкусна торта

Нема печење, нема матење со миксер: Брза и вкусна торта

Ако сакате да имате вкусен десерт без да матите со миксер и без да стоите до шпорет, ова е се што ви треба:

 

Состојки:

 • 500 мл млеко
 • 500 мл крем шлаг
 • 12 лажици густин
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 чоколада за готвење
 • 1 бела чоколада
 • 4 лажици шеќер
 • пишкоти или бисквити

 

 

Подготовка:

 1. Се мешаат млекото и шлагот, па се одземаат 2 децилитри за густинот и шеќерот.
 2. Остатокот се мати и се става да поврие, додека не се стопи густинот. Се врие 2-3 минути.
 3. Целата смеса се меша, па се дели на два дела. Во едниот се става белата чоколада, во другиот црната.
 4. На дно на калап за торта се ставаат пишкотите, се посипуваат со млеко, па се става црниот па белиот фил.
 5. Се остава во фрижидер.

Повеќе на Готви.мк:

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта