САКАТЕ ПРЕПЕЧЕНИ ЈАДЕЊА? После ОВА веќе нема да ги јадете!

САКАТЕ ПРЕПЕЧЕНИ ЈАДЕЊА? После ОВА веќе нема да ги јадете!

Нема ништо поубаво од мирисот на пржени компирчиња, или кога крцкаме препечен тост… Меѓутоа, научниците ќе направат сè за да ни се смачи нашата омилена храна.

Препечениот тост, претерано пржени или препечени компири носат ризик од рак, предупредуваат британските научници кои укажуваат на канцерогените својства кои се појавуваат во претерано термички обработени намирници.

Загорените делови од намирниците содржат акриламид, хемиско соединение кое уште 2002 година шведските научници го идентификувале како потенцијално канцерогено.

Британската агенција за безбедност на исхраната наведува дека акриламидот се формира во храна богата со амидон како што е компирот и лебот, при термичка обработка на високи температури.

Меѓутоа, „Дејли Мејл“ пишува дека добро препечениот тост и не е посебно опасен, освен ако не јадеме 320 парчиња тост дневно!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Ирски тост со пржено сирење

Слатка ужинка: Тост со блок чоколадо

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

singlepost_text