ВНИМАВАЈТЕ: Препечениот леб и тост се опасни по здравјето

ВНИМАВАЈТЕ: Препечениот леб и тост се опасни по здравјето

Загорениот или препечен тост е опасен по здравјето. Британските истражувачи предупредија дека тој може да има канцерогено својство.Загорените делови содржат акриламид, соединение кое во 2002. шведски научници го прогласија за канцерогено.

Научниците упатија апел да се внимава при консумирањето ваква храна бидејќи е докажано дека соединението предизвикува канцер.

Повеќе на Готви.мк:

Направете домашен песто сос со тестенини

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

ВИДЕО: Шпагети aлполи

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо

 

singlepost_text