Крцкав компир каков што не сте јаделе – еве што е тајната

Крцкав компир каков што не сте јаделе – еве што е тајната

Направете супер крцкави компири какви што не сте пробале до сега. Сите ќе ви бараат рецепт:

 

Состојки:

 • 4-5 компири
 • 1 лажица вегета
 • 3 лажици пленкарно брашно
 • ½ лажиче црвен пипер
 • масло
 • сол
 • бибер

 

Подготовка:

 1. Компирите се мијат, се лупат, и се сечат ни дебело ни тенко.
 2. Се посолуваат, им се става вегета и црвен пипер, се додаваат две три лажици масло и се се меша.
 3. Брашното се додава и повторно се меша.
 4. На плех се ставаат компирите па се става малку брашно врз нив.
 5. Нека се пече на 200 степени 35 минути.

Повеќе на Готви.мк:

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text