Кога еднаш ќе го пробате, ќе го правите секогаш! Италијански прелив за салата

Кога еднаш ќе го пробате, ќе го правите секогаш! Италијански прелив за салата

Подарете и на салатата единствен вкус со помош на овој сласен прелив. Можете да го користите и за месо.

Состојки:

 • 250 мл сончогледово масло
 • 50 мл вински оцет
 • 1 поголемо чешне изгмечен лук
 • 2 лажици сечкан влашац
 • 2 лажици сечкана црвена пиперка
 • 2 лажички сенф
 • 1 лажичка мед
 • 1 лажичка сол
 • прстофат оригано
 • прстофат мајоран
 • прстофат чили
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Сите состојки ставете ги во тегла со капак. Затворете и тресете ја теглата додека сè убаво не се измеша и соедини. Ако ви е полесно, можете да ги ставите состојките во чинија и да ги разматите со миксер.
 2. За да проверите дали преливот е добро зачинет, испробајте го со лист зелена салата, па прилагодете ги зачините. Преливот можете да го чувате неколку недели во фрижидер.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко