ЌЕ ГИ ОБОЖАВАТЕ: Чизкејк тортици

ЌЕ ГИ ОБОЖАВАТЕ: Чизкејк тортици

Препознатливиот вкус на чизкејк во нешто поинакво издание.

Состојки за кора:

 • 30 гр мелени бисквити
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажица растопен маргарин

Состојки за фил:

 • 230 гр крем сирење
 • 55 гр шеќер
 • 1 1/2 лажички сок од лимон
 • 1/2 лажичка кора од лимон
 • 1/4 лажичка екстракт од ванила
 • 1 јајце

Начин на подготовка:

 1. Рерната вклучете ја на 170 степени. Намастете 6 калапи за мафини.
 2. Во сад измешајте бисквити, шеќер и маргарин. Смесата распоредете ја рамномерно во вдлабнатините во калапот за мафини. Печете во рерна околу 5 минути, а потоа извадете да се излади. Не ја гасете рерната.
 3. Измешајте крем сирење, шеќер, сок од лимон, кора од лимон и ванила, а потоа измешајте и јајце.
 4. Ставете ја смесата во калапите до 3/4 од вдлабнатините. Печете во загреана рерна околу 25 минути.
 5. Чизкејкот можете да го прелиете со овошен прелив.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Пржена банана

Топ 10 Gotvi.mk рецепти со палачинки

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Најдобар рецепт за домашен чизкејк

Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет