ПОГАЧА СО КАШКАВАЛ: Највкусното пециво кое некогаш сте го пробале!

ПОГАЧА СО КАШКАВАЛ: Највкусното пециво кое некогаш сте го пробале!

Нема таков човек кој може да одолее на оваа вкусна погача. Оваа мирисна погача ќе ве освои на првиот залак.

Состојки:

 • 700 гр брашно
 • 2 рамни лажици сув квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 230 мл млеко
 • 1 лажичка сол
 • 3 јајца
 • 100 мл масло
 • 50-70 гр маргарин за премачкување
 • 250 гр кашкавал
 • 1 јајце
 • 1 лажичка млеко за премачкување на погачата

Начин на подготовка:

 1. Во топло млеко додајте шеќер и квасец. Добро измешајте и почекајте 5 минути.
 2. Во брашно ставете масло, сол и јајца.
 3. А остатокот од подготовката погледнете го во ВИДЕОТО!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо