Направете „Боем торта” – се е јасно од името

Направете „Боем торта” – се е јасно од името

Направете торта која ќе направи сите да посакаат да им го кажете рецептот од неа. Името сосема добро и прилега.

 

Состојки:

 • 12 белки
 • 12 лажици шеќер
 • 250 гр мелени лешници
 • 15 гр какаоФИЛ
 • 6 жолчки
 • 2 лажици брашно
 • 2 лажици густин
 • 2 ванилин шеќер
 • 500 мл млеко2 ФИЛ
 • 6 жолчки
 • 4 штангли чоколада
 • 200 гр маслоГЛАЗУРА
 • 3 реда чоколада
 • 3 лажици шеќер
 • 1 лажица масло

 

 

Подготовка:

 1. За кората се матата белките и шеќерот, па во цврстиот снег се додаваат мелените печени лешници и какаото, па се се меша.
 2. Се става во тепсија и се пече на 180 степени 30 минути. Потоа се сече на 3 дела.
 3. За првиот фил се матат жолчките од јајцата со шеќер, густин и брашно и ванилиниот шеќер. Па се става малку од млекото, а останатото се остава да врие како фил за пудинг. Потоа се лади.
 4. За вториот фил се матата жолчките и шеќерот, па се варат на пареа, и пред крај се растопува чоколадата во нив.
 5. На кората која е испечена се става ред жолт фил, па ред црн фил, додека има фил, а потоа се става глазура. Глазурата се прави така што во маслото се растопуваат чоколадата и шеќерот.

Повеќе на Готви.мк:

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

singlepost_text