МОЖЕТЕ ДА ЗАВРШИТЕ ВО БОЛНИЦА: Никако не пијте таблети без ВОДА!

МОЖЕТЕ ДА ЗАВРШИТЕ ВО БОЛНИЦА: Никако не пијте таблети без ВОДА!

На упатствата со секои таблети стои дека би требало да се земаат со доста вода, но тоа не е наведено без причина.

Доколку некогаш сте пиеле таблети без вода сигурно ви се случило да почувствувате болка во белите дробови и некое време потоа не можете ништо да проголтате. Така можете да дехидрирате и да завршите во болница.

Земањето таблети без вода може да предизвика оштетување на ткивата на хранопроводот и негова опструкција.

Некои лекови можат да заглават во хранопроводот, што веројатно нема да почувствувате, бидејќи во тој дел нема рецептори за болка. Содржина на таблетите исто така може да го нагризе ткивото на хранопроводот.

Речиси сите лекови кои денес луѓето ги користат можат да предизвикаат воспаление на хранопроводот, па дури и витамин Ц. Затоа е многу важно секоја таблета да ја земате со што повеќе вода.

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

 

 

singlepost_text