Кајмак пица со стар леб – наместо да го фрлите направете ДЕЛИКАТЕС

Кајмак пица со стар леб – наместо да го фрлите направете ДЕЛИКАТЕС

Наместо да го фрлите стариот леб со него направете деликатес.

 

Состојки:

 • 10 кришки бајат леб
 • 100 гр кајмак
 • 1 јајце
 • 1 парче сирење
 • 1 шолја млеко
 • 100 гр кулен
 • 300 гр моцарела
 • оригано и кечап

 

 

Подготовка:

 1. Се зема тепсија и се премачкува со масло, па се ставаат кришките леб, така што треба да се популнат сите празнини.
 2. Во сад се мати јајце, се додава кајмакот, млекото и сирењето, па смесата се става врз лебот.
 3. Се ставаат кругови кулен,моцарела, па кечап, оригано и зачини по желба.
 4. Нека отстои пола час зас за лебот да впие се, па печете на 220 степени 20 минути.

Повеќе на Готви.мк:

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

 

singlepost_text