МЕЗЕТО Е ЗАДОЛЖИТЕЛНО: Еве зошто сакате да јадете кога пиете алкохол

МЕЗЕТО Е ЗАДОЛЖИТЕЛНО: Еве зошто сакате да јадете кога пиете алкохол

Конзумацијата на алкохол ја следи зголемен апетит, сугерираат експериментите на британски научници спроведени врз глувци, пренесоа медиумите.

Истражувачите од Francis Crick Institute утврдиле дека по конзумацијата на алкохол доаѓа до активација на сигнал во мозокот кој организмот го поттикнува на внес на храна.

Алкохолот доведува до зголемено делување на AGRP невроните, познати по тоа што се активираат кога на организмот му недостига храна.

Со оглед на тоа дека и алкохолот е значаен извор на калории, истражувачите веруваат дека нивните наоди ќе помогнат во контрола на растечкиот проблем на дебелеење.

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести и рецепти:

Мажите ќе ве обожаваат: Направете им сладолед од пиво

Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната

Вкусно мезе: Крокети со пилешко и шунка – одлични за со ладно пиво

Необичен десерт на кој мажите ќе се радуваат: Палачинки со пиво

Викенд мезе: Поховани маслинки – одлично одат со пиво

Добра вест за мажите: Ако пиете пиво ќе бидете ѕверови во кревет

singlepost_text