Торта од три кори

Торта од три кори

Богатиот вкус на кремаст фил ќе ве маѓепса при првиот залак.

Состојки за кори:

 • 9 белки
 • 450 гр шеќер
 • 1 лажица сок од лимон

Состојки за фил:

 • 9 жолчки
 • 300 гр шеќер
 • 2 шолји млеко
 • 150 гр чоколадо
 • 250 гр путер
 • 200 гр мелени ореви

Начин на подготовка:

 1. Разматете белки со шеќер, додајте сок од лимон и испечете 3 кори на температура од 40-60 степени. 
 2. Секоја кора можете да ја подготвите и посебно од 3 белки и 150 гр шеќер. 
 3. Згответе жолчки, шеќер и млеко, додајте чоколадо, путер и мелени ореви, па оставете да се излади. 
 4. Филувајте ги корите и тортата украсете ја со чоколадо и шлаг.

 

Повеќе на Готви.мк:

САМО 18+ ФОТО: Орландо Блум и Џастин Бибер го покажаа половиот орган викендов

18+ ФОТО: Џастин Бибер се соблече сосема гол и им го покажа на сите

Тајната на Ким Кардашијан за добра линија и борба со целулитот

Леонардо ди Каприо – Еве која диета ви ја препорачува

Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

singlepost_text