Едно тесто, куп кифлички: Направете совршено пециво

Едно тесто, куп кифлички: Направете совршено пециво

Направете совршени кифлички од кои ќе се насладувате цел ден.

Состојки:

 • ½ квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажица сол
 • 2 дл вода
 • 300 гр брашно
 • 1 јајце
 • малку масло
 • 1 жолчка за премачкување
 • малку сусам

Подготовка:

 1. Во млаката вода се става квасецот со шеќер и сол, се додава брашно, јајце и се меси тесто.
 2. Нека отстои за да нарасне.
 3. Поделете го на мали делови, направете топчиња, ставете ги во плех, намачкајте ги со жолчката и ставете сусам.
 4. Печете на 250 степени додека не поруменат.

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

 

singlepost_text