Посна лисната погача (ВИДЕО)

Посна лисната погача (ВИДЕО)

Еве како можете да направите посна лисната погача…

Состојки:

 • 700 гр брашно
 • 300 мл вода
 • 2 рамни лажици квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 1 рамна лажица сол
 • 80 мл масло
 • 70 гр маргарин

Начин на подготовка:

 1. Во топла вода ставете квасец и шеќер и добро измешајте. Почекајте 5 минути.
 2. Во брашното додајте сол, масло и квасец.
 3. Добро замесете тесто и оставете да нарасне.
 4. Останатите чекори погледнете ги во ВИДЕОТО!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

Домашен леб со маслинки

singlepost_text