СЕГА ЗНАЕМЕ ШТО НИ ТРЕБА: Еве која намирница е најделотворна во сезоната на грип и настинки

СЕГА ЗНАЕМЕ ШТО НИ ТРЕБА: Еве која намирница е најделотворна во сезоната на грип и настинки

Кога доаѓа зимата, често дури и оние со јак имунитет подлегнуваат на настинки, болки во грлото, кашлица и слично.

Секако, логична постапка би била одење на лекар, но доколку сакате прво да се обидете сами, по природен пат, да го решите проблемот, би можеле тоа да го направите на следниов начин – конзумирајте лук.

Многумина знаат дека лукот е многу здрав и често го користат при подготовка на разни јадења, меѓутоа, тогаш не го добивате она најдоброто од него. Со термичка обработка се губат лековитите својства на лукот,па затоа се препорачува да се користи сиров.

Можете да го земате сиров или пак да изгмечете лук и да го измешате со мед и половина лажичка масло, па така да го изедете.

Повеќе на Готви.мк:

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

singlepost_text