КРЦКАВО И ВКУСНО! Направете пикантно пилешко

КРЦКАВО И ВКУСНО! Направете пикантно пилешко

Пилешкото месо е секогаш одлична идеја за ручек…

Состојки:

  • 500 гр пилешки гради
  • 3 лажици масло
  • 4 чешниња лук
  • 3 чили пиперчиња
  • 2 лажици соја сос
  • 1 лажичка шеќер
  • неколку листови босилек

Начин на подготовка:

  1. Пилешкото месо исечкајте го на коцки. На масло пропржете ситно сечкан лук и чили пиперчиња. Додајте го пилешкото и пржете го додека не порумени, па додајте соја сос и шеќер.
  2. Сите состојки пржете ги уште три до четири минути. Додајте босилек, измешајте и послужете со варен ориз.

Добар апетит!

Прочитај и:

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Направете домашен песто сос со тестенини

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО: Шпагети aлполи

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо

 

singlepost_text