Телешка чорба

Телешка чорба

Оризот му дава посебен вкус и текстура на оваа преубава тешека чорба!

Состојки:

 • 200 гр телешко месо (без коски)
 • 100 гр морков
 • 60 гр целер (корен)
 • 80 гр кромид
 • 50 гр маст
 • 60 гр брашно
 • 30 гр ориз
 • 150 гр грашок
 • 50 гр зелена пиперка
 • 40 гр пипер
 • 50 гр магдонос
 • сол
 • бибер
 • 1 јајце

Начин на подготовка:

 1. Од маст и брашно направете светложолта запршка, залијте со студена вода и ставете да се готви. Додајте месо сечено на фини парчиња, ситно сечкан кромид, на коцки исечкан зеленчук, мелен пипер и сол, па лесно гответе еден час.
 2. На крајот на снимката разматете јајце и лесно додајте го во чорбата која врие.
 3. Оризот згответе го во доста солена вода, исцедете го и додајте го во готовата чорба.
 4. Пред послужување посипете со сечкан магдонос или украсете со листови босилек.

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text