Ви здодеа од шопска и мешана? Нов вкус, направете „Росо” салата

Ви здодеа од шопска и мешана? Нов вкус, направете „Росо” салата

 Направете нова салата која ќе ја сместите на врвот на листата на омичени јадења.

Состојки:

  • 5 парчиња цвекло
  • 2 лажици павлака
  • 2 лажици мајонез
  • ½ стек
  • сол
  • бибер

Подготовка:

  1. Цвеклото се мие, се суши, се витка во фолија и се пече на 200 степени околу 50 минути.
  2. Потоа, цвеклото се лади, се лупи и сече на коцки, се додава и испечетото пиле.
  3. Се ставаат зачини, се додава павлака и мајонез.
  4. Се добро се меша, се лади и се става на трпеза.

 

Повеќе на Готви.мк:

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Солени палачинки

Палачинките на Леа

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

 

 

singlepost_text