СПАС ВО ДОМАЌИНСТВОТО: Направете сами средство против тврдокорни наслаги

СПАС ВО ДОМАЌИНСТВОТО: Направете сами средство против тврдокорни наслаги

Отстранете ги дамките и масните наслаги брзо и ефикасно.

Масните наслаги кои остануваат на шпоретот и садовите по готвењето се вистинска мака за чистење, а купените средства можат да бидат агресивни кон вашата кожа.

Доколку сакате безбедно и ефикасно средство за отстранување масни наслаги, можете да го направите сами. Еве како!

Состојки:

  • 1,5 дл млака вода
  • 1,5 дл алкохолен оцет
  • 1 лажица детергент за садови
  • сода бикарбона

Начин на подготовка:

  1. Во сад додајте ги сите состојки, па со лажица измешајте додека не се поврзат. Ставете ја течноста во шише со распрскувач.
  2. На дамката прво ставете малку сода бикарбона, а потоа испрскајте ја со мешавината за чистење. Оставете да отстои неколку минути. Со влажен сунѓер за садови истријте ја и отстранете ја дамката. Измијте ја површината или избришете ја прво со влажна, а потоа со сува крпа.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината