Намирница која го продолжува животот: Лутите пиперки го чуваат срцето и мозокот

Намирница која го продолжува животот: Лутите пиперки го чуваат срцето и мозокот

Истражување спроведено во САД на Универзитетот Вермонт ја поврзува редовната конзумација лути пиперки со поголеми шанси за долг живот.

Забележаното е намалување на ризикот за смрт во најголема мера се однесува на редуцирање на зачестеноста на срцевите заболувања и мозочните удари, покажуваат резултатите од анализата на податоци за околу 16.000 лица објавена во научен магазин.

За време на набљудуваниот период од речиси 20 години, испитаниците кои редовно конзумирале лути пиперки имале просечно 13 отсто помал ризик од смрт.

Научниците веруваат дека ваквите наоди можат да ги објаснат со ефектите на капсаицинот, состојка одговорна за вкусот на лутите пиперки.

Според нивните зборови, капсаицинот има улога во регулирање на молекуларните и клеточните механизми поврзани со превенција од дебелеење и контрола на циркулацијата на крвта.

Покрај тоа, капсаицинот е ефективен против микроби.

Повеќе вести на Готви.мк:

Брза диета според вашата градба на тело

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

 

 

singlepost_text