КОЈ Е ГЛАДЕН? Домашна пита со сирење (ВИДЕО)

КОЈ Е ГЛАДЕН? Домашна пита со сирење (ВИДЕО)

Дали сте за едно парче домашна пита со сирење? Еве рецепт…

Состојки:

 • 500 гр тенки кори за пита
 • 400 гр ситно сирење
 • 100 гр фета
 • 2 јајца
 • масло
 • сол

Состојки за прелив:

 • 2 дл вода
 • 4 лажици масло

Состојки за прелив за испечена пита:

 • 100 гр кисело млеко
 • 4 лажици обично млеко

Начин на подготовка:

 1. Намастете плех со малку масло. Сирењето, фетата и јајцата измешајте ги.
 2. На една кора премачкајте масло, преку ставете друга кора, потоа разматено сирење, премачкајте по целата површина и свиткајте како ролат или палачинка.
 3. Начинот на подготовка детално погледнете го во видеото во прилог:

Повеќе на Готви.мк:

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

singlepost_text