Вкусен и топол зимски напиток за збогум на грипот

Вкусен и топол зимски напиток за збогум на грипот

Ако сакате да уживате во вкусна шолја топол напиток во ладните зимски ноќи, а воедно и да бидете здрави, ви препорачуваме шолја салеп кој помага за грипот и вирусите:

Состојки:

  • 4 шолји млеко
  • 1 шолја шеќер
  • 1 лажица салеп
  • 1 лажица цимет

Подготовка:

  1. Шеќерот и салепот во прав се мешаат, а потоа се додава студеното млеко. Смесата треба добро да се измати со миксер за да се растопат сите грутки од шеќерот и правот. 
  2. Потоа ставете ја смесата да зоврие. Откога ќе зоврие, намалете ја температурата на ринглата и продолжете да варите со постојано мешање сè додека не добиете густа смеса. 
  3. Сварениот салеп се сервира во шолји и потоа се наросува со цимет.

Повеќе на Готви.мк:

Вистински пица деликатес

Ултра брзи пица мафини

Вегетаријанска пица

Пица а ла Бица

Домашна пица

Домашна пица капричиоза

Посно и вкусно: Фурнарини за 1 минута

 

 

singlepost_text