Чудесен тоник од ѓумбир против надуеност

Чудесен тоник од ѓумбир против надуеност

Најчестата причина за надуаеност е голтање воздух за време на јадење, поради брзо јадење и недоволно изџвакана храна.

Надуеноста во цревата предизвикана од бактерии се случува ако цревната флора е пореметена, на пример поради земање антибиотици, поради прејадување и интолеранција на лактоза.

Еве рецепт за чудесен тоник против надуеност:

Состојки:

  • 1 шолја вода 
  • малку мелен ѓумбир 
  • малку мелен ким 
  • малку морска сол 
  • 1/2 лажичка семе коморач

Начин на подготовка:

  1. Кога водата ќе зоврие ставете ги сите состојки. Гответе околу 5 минути. Оставете малку да се излади и пијте го лекот топол. 
  2. Надуеноста би требало да исчезне во рок од неколку минути!

 

Повеќе на Готви.мк:

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Солени палачинки

Палачинките на Леа

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

 

singlepost_text