Наједноставната и најбрза слатка пита (РЕЦЕПТ)

Наједноставната и најбрза слатка пита (РЕЦЕПТ)

Едноставна, вкусна и омилена. Подгответе ја оваа овошна пита и ќе бидете воодушевени од нејзиниот вкус…

Состојки:

 • 7 лажици брашно
 • 6 јајца
 • 2 лажици шеќер
 • 1/2 л млеко
 • прстофат сол
 • коцка путер за намастување
 • 1 шолја одмрзнато црвено овошје – малини, вишни…

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 200 степени. Намастете го плехот.
 2. Измешајте ги сите состојки, а овошјето додајте го на крај.
 3. Излејте ја смесата во плехот и печете додека тестото не добие златна боја. На крај посипете со шеќер во прав.
 4. Послужете и уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text