Кременадли во сос со бибер

Кременадли во сос со бибер

Со овие пикантни кременадли ви предлагаме свежа салата и варен компир како прилог.

Состојки:

 • 4 кременадли
 • 2 лажици масло
 • сол
 • бибер
 • 200 гр неутрална павлака
 • 100 мл бело вино
 • 150 мл супа
 • влашац
 • 2 лажици шарен бибер
 • 1 лажички капар од тегла

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 120 степни. Кременадлите испржете ги во тава на врело масло 1-2 минути од секоја страна. Кога ќе ги извадите од тава, ставете ги во тепсија, побиберете и посолете, па печете ги на решетка за грил во рерна 20 минути.
 2. Исечкајте влашац што поситно. Кратко пропржете на маснотијата од пржењето. Додајте бело вино и супа и гответе 5 минути.
 3. Додајте павлака, па сосот процедете го. Уште еднаш згответ. Додајте бибер и капар. Сосот зачинете го со бибер и сол.
 4. Послужете со салата и варен компир како прилог.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

 

singlepost_text