ЗДРАВЈЕТО НА ПРВО МЕСТО! Еве пет предлози за здрав и вкусен доручек

ЗДРАВЈЕТО НА ПРВО МЕСТО! Еве пет предлози за здрав и вкусен доручек

Доручекот е најважниот оброк, а за наутро да не посегнете по нездрави намирници ви предлагаме здрави оброци кои ќе ви дадат сила и енергија за претстојниот ден.

1. Јогурт

Јогуртот е богат со калиум и е идеален за слабеење, па така наутро можете да го комбинирате со свежо овошје или овесни снегулки и тоа ќе биде одличен оброк за почеток на денот.

2. Јајца

Јајцата содржат доволно протеини кои ќе ве држат во текот на денот. Омлетот е одличен избор за доручек. Комбинирајте со салата или сечкан зелечнчук.

3. Шејк

Подготовката на шејковите е лесна и ќе ви заштеди време. Изберете овошје по желба, ставете го во блендер, додајте млеко или јогурт и витаминската бомба е готова.

4. Салата

Овошната салата ќе ви ја даде потребната енергија. Богата е со витамини и минерали, а лесно се подготвува. Исечкајте овошје по желба и прелијте го со лажица мед.

5. Житарици

Житариците содржат голема количина влакна и се одличен извор на енергија. Исто така погодни се и за диета бидејќи имаат малку калории.

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

singlepost_text