Поховано пикантно пилешко (ВИДЕО)

Поховано пикантно пилешко (ВИДЕО)

Од внатре сочно, од надвор крцкаво пилешко месо…

Состојки:

 • 900 гр пилешко чисто месо без коски
 • 3 јајца
 • 4 лажици вода
 • мускатно оревче
 • малку бибер
 • 1 лажичка пипер
 • 1 лажичка лута пипер
 • 1 лажичка лук во прав
 • 1/2 лажичка ѓумбир во прав
 • 200 гр брашно
 • 600 мл масло за пржење
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Исчукајте го месото. Измешајте ги зачините, солта, биберот и брашното и изрендајте малку мускатно оревче.
 2. Измешајте ги јајцата со малку вода.
 3. Загрејте масло.

А остатокот од подготовката погледнете го во ВИДЕОТО!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Зеленчукова супа

Крем супа од моркови

Телешка супа со куркума и брокула

Мисиркина супа со јајце

Пролетна супа

Јагнешка чорба по традиционален рецепт

Крем чорба од тиква и компири