Омилениот вкус на сите генерации настанал по грешка – измислен е од дете

Омилениот вкус на сите генерации настанал по грешка – измислен е од дете

Далеку сме од лето, доаѓа снег и екстремен студ, но сигурно кога ќе помислите на топло време, море и лето, помислувате и на омилениот освежителен вкус – Лолипоп сладоледот.Омилениот вкус на сите генерации настанат сосема случајно, п огрешка.

Имено, го измислил 11-годишник, френк Иперсон во 1905 година, кога навечер оставил соа и стапче на тераса.

Напитокот се заледил и Френк го повлекол стапчето, а се останало на него.

Овој изум набрзо бил патентиран.

Повеќе на Готви.мк:

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата