Највкусните мак коцки (ВИДЕО)

Највкусните мак коцки (ВИДЕО)

Коцките со мак многу потсеќаат на штрудла со мак, а многу лесно се подготвуваат.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 220 мл млеко
  • 200 гр шеќер
  • 2 дл масло
  • 330 гр брашно
  • 2 лажички прашок за пециво

Состојки за фил:

  • 250 гр мелен мак
  • 5 лажици шеќер
  • 50 гр маргарин или путер
  • 130 мл млеко

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕОТО!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Нема веќе стоење до шпорет – Колач без печење, совршен за горештините

Чоколадно чудо: Брз и вкусен колач со едно јајце

Најбрзиот колач на светот: Измешајте брашно и сладолед и ќе добиете колач за 5 минути

ВИДЕО: Трикови за печење колачиња кои ќе ги пробате веднаш

Овошен колач со јагоди

Колач со печени јаболка

singlepost_text