ЦЕЛ ЖИВОТ ПРАВИМЕ ПОГРЕШНО: Вака се мие овошјето и зеленчукот

ЦЕЛ ЖИВОТ ПРАВИМЕ ПОГРЕШНО: Вака се мие овошјето и зеленчукот

За да се измие овошјето и зеленчукот и да нема бактерии, потребно е да ги следите овие чекори:Добро измијте ги рацете со топла вода и сапун.

Со топла вода и сјај исчистете ја работната површина и приборот за сечење.

Користете само млака вода без дополнителни средства за овошјето и зеленчукот.

Намирниците како карфиол, брокула и слично, оставете ги неколку минути покиснати во вода.

Малините не ги мијте со вода, само испрскајте ги со дестилирана.

Исушете го овошјето и зеленчукот со чиста крпа.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

 

singlepost_text