ВКУСНО! Брзи штрудли со мармалад (ВИДЕО)

ВКУСНО! Брзи штрудли со мармалад (ВИДЕО)

Овие мали, полнети штрудли се подготвуваат многу брзо и едноставно, бидејќи нема чекање тестото да нарасне.

Состојки:

  • 1 шолја маргарин или путер (може и маст)
  • 1 шолја кисела павлака
  • 3 шолји бело брашно
  • 1 кесичка прашок за пециво
  • изрендана кора од лимон
  • неколку лажици густ мармалад

Начин на подготовка:

  1. Замесете ги сите состојки (со тоа што маргаринот ќе биде на собна температура). Замесеното тесто развлечете го на работна површина и исечете 3-4 ленти. Во средина ставајте мармалад.
  2. Преклопете ги краевите, малку притиснете за да се спојат. Исечете на помали штрудли и редете ги во намастен плех.
  3. Печете во загреана рерна на 180 степени околу 20 минути.

Деталното упатство за подготовка погледнете го во видеото подолу:

Повеќе на Готви.мк:

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

singlepost_text