УХМР најави промена со времето

УХМР најави промена со времето

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен ветер претежно од јужен правец. Преку денот облачноста постепено ќе се зголемува па во крајните западни делови на земјава се очекува кон крајот на денот да има повремени врнежи од снег на планините, а на пониските места од дожд и снег. На планините снежната покривка ќе се зголеми.Утринската температура ќе се движи од минус 15 до минус шест, а дневната од еден до шест степени.

Во Скопје времето ќе биде сончево со умерена облачност, но кон крајот на денот облачноста ќе се зголемува. Утринската температура ќе се спушти до минус 13, а дневната ќе се искачи до два степена.

Во недела ќе има преодно стабилизирање, а од понеделник ќе преовладува претежно облачно време со повремени врнежи од снег со променлив интензитет. Само на некои пониски места врнежите ќе бидат од дожд и снег.

Повеќе на Готви.мк:

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината