10 ОДЛИЧНИ причини да престанете да пиете кафе!

10 ОДЛИЧНИ причини да престанете да пиете кафе!

Ако сте склони кон претерана конзумација на кафе, би можеле поради овие 10 причини да размислите за намалување на внесот на кофеин.

Зошто да се откажете од кафе?

1. Кофеинот во кафето го зголемува нивото на катехоламини, кои поттикнуваат висок крвен притисок.

2. Со навикнување на кофеин се намалува чувството на инсулин поради што клетките отежнато реагираат на шеќерот во крвта.

3. Нефилтрираното кафе има најголем удел корисни антиоксиданси, но во истиот момент донесува и најмногу дитерпени во вашиот организам кои се поврзани со нивото на триглицеридите.

4. Благотворната хлорогенична киселина која помага во одложување на апсорцијата на глукоза во цревата исто така може да го зголеми нивото на хомоцистеини кои всушност можат да го зголемат ризикот од кардиоваскуларни болести.

5. Кафето може да биде причина за стомачни пореметувања.

6. Зависноста е често проблем кај кафеџиите бидејќи им станува тешко да се потпрат на природен извор на енергија кој телото им го дава. Прашајте некој кафеџија, ќе ви каже дека невозможно е да го замисли почетокот на денот без кафе.

7. Зависноста од кафе често поттикнува други нездрави навики – цигари, претерана конзумација слатки…

8. Кофеинот го ремети правилниот сон.

9. Кај страствените конзументи на кафе забележано е зголемено лачење на многу важни материи како што се калциум, магнезиум и калиум, а таквиот дисбаланс во вашиот организам може да доведе до низа компликации.

10. Кафето е штетно за забната глеѓ.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Нема веќе стоење до шпорет – Колач без печење, совршен за горештините

Чоколадно чудо: Брз и вкусен колач со едно јајце

Најбрзиот колач на светот: Измешајте брашно и сладолед и ќе добиете колач за 5 минути

ВИДЕО: Трикови за печење колачиња кои ќе ги пробате веднаш

Овошен колач со јагоди

Колач со печени јаболка

singlepost_text