Предјадење за 5 ѕвезди: Пробајте кафанска проја

Предјадење за 5 ѕвезди: Пробајте кафанска проја

Вкусно предјадење кое ќе биде на трпеза за четириесетина минути. Ви нудиме кафанска проја од која ќе се нагостат дури шест лица.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 350 гр сирење
 • 400 мл јогурт
 • 200 мл масло
 • 200 гр пченично брашно
 • 250 гр кукурузно брашно
 • 1 прашок за пециво

Подготовка:

 1. Се матат јајцата, се става сирењето, јогуртот, маслото и двата вида брашно.
 2. Се додава и прашокот за пециво и се убаво се меша за да се соедини.
 3. Се става смесата на плех со масло и малку брашно и се пече на загреана рерна, 35 минути на 200-220 степени.
 4. Послужете со јогурт.

Повеќе на Готви.мк:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

singlepost_text