Докторите го кажаа своето: Еве како да се храните на студот

Докторите го кажаа своето: Еве како да се храните на студот

Снегот има и страни од кои имаме главоболка како неговото чистење.Доктор од Србија препорачува дека не треба да се напрегаме со снегот, бидејќи комбинацијата на есктремно ниска температура, дехидратација, и физички напор на загреаното тело, може да биде кобно, па затоа треба да се внимава.

При преголем напор може да дојде и до срцев или мозочен удар, тие ситуации се ретки, но не се исклучени.

Лекарот Петар Боровиќ вели дека во овие денови потребно е секако да не се излегува доколку не е неопходно, да имаме топла облека, да јадеме чорби и супи, топли напитоци и секако да внимаваме како се движиме на снегот.

Повеќе на Готви.мк:

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

singlepost_text